Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Batman Üniversitesi Öğretmenler Günü'nde Şehit Öğretmen Aybüke’yi Ulusal Şiir Yarışmasıyla Andı

24.11.2017

Batman Üniversitesi Karakedi Sosyoloji Dergisi’nce Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN anısına organize edilen Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması Ödül Töreni, Batman Valisi Ahmet DENİZ, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket AKSOY ve Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ’un katılımıyla düzenlendi.

 

Batman Üniversitesi Karakedi Sosyoloji Dergisi’nce Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN anısına organize edilen Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması Ödül Töreni Batman Valisi Ahmet DENİZ, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket AKSOY ve Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ’un katılımı ile Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda düzenlendi.

 

Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması Ödül Töreni’ne protokol üyelerinin yanı sıra Batman Üniversitesi öğrencileri, çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Ödül töreninde Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ ve Batman Valimiz Ahmet DENİZ birer konuşma yaptı.

 

Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması Ödül Töreni açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, “Kozluk'ta 9 Haziran'da 2017’de PKK’lı hainlerin düzenlediği terör saldırısında şehit olan öğretmen, aynı zamanda Güzel Sanatlar Fakültemizde yüksek lisans öğrencimiz, kızımız, canımızdan bir parça Şenay Aybüke Yalçın adına;  Batman Üniversitesi Karakedi Sosyoloji Dergisi'nce Öğretmenler Günü gibi anlamlı bir günde düzenlenen şiir yarışması ödül törenine hepiniz hoş geldiniz, sefa getirtiniz” dedi.

 

Şenay Aybüke YALÇIN’nın hain saldırı günü karne dağıttıktan sonra arkadaşları ile bir yerlerde oturmak için yola çıktıkları aracın arka koltuğunda otururken çatışmanın ortasında kaldığını belirten Rektörümüz DURMUŞ, Şenay Aybüke YALÇIN arkadaşlarını sakinleştirmeye çalışırken kahpe bir kurşunla şehit düştüğünü, Şehit Kızımızın Çorum'un Osmancık İlçesi'ne defnedildiğini söyledi.

 

Şenay Aybüke YALÇIN'ın, 6 sene önce Edremit Kültür ve Sanat Derneği'nde müzik eğitimi aldıktan sonra, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü'nü kazanarak eğitimini tamamladığını aktaran Rektörümüz DURMUŞ, şehit olmadan 7 ay önce Şenay Kızımızın atamasının yapılarak Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde müzik öğretmeni olarak göreve başladığını söyledi.

 

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nün Sosyal Bilimler Enstitüsü vasıtasıyla açmış olduğu yüksek lisans sınavını başarı ile kazarak yüksek lisans öğrencimiz olduğunu belirten Rektörümüz DURMUŞ, sözlerine söyle devam etti:

 

“Çok güler yüzlü ve herkes tarafından sevilen Şehit Kızımız Aybüke YALÇIN çalıştığı okulun en genç öğretmeniydi.  Çalıştığı okulda müzik odası yoktu,  öğrencileri müzik aletlerinin ismini bile bilmiyordu. O azmiyle ile çalışkanlığı ile kaymakamlığın ve görev yaptığı okulunun desteğini de alarak çeşitli müzik aletleri getirmiş,  müzik odası oluşturmuştu. Kozluk ilçesini ve öğrencilerini seven idealist bir öğretmendi.

Selam olsun sana şehit kızımız Şenay Aybüke Yalçın, Ruhun Şad olsun…

Bugün senin günün, öğretmenler günün kutlu olsun…”

 

Batman Valimiz DENİZ, “Vatandan Daha Kıymetli Bir Şey Yoktur Gençler”

Batman Üniversitesi 1. Ulusal Şehit Öğretmen Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması Ödül Töreni’nde konuşan Batman Valimiz Ahmet DENİZ, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü, tabi hüzünlüyüz, Şenay hocamızın da aramızda olmasını isterdik” dedi.

 

“Şehit Şenay öğretmenin de öğrencileriyle kucaklaşması isterdik” diyen Valin DENİZ, ama maalesef insanlıktan nasibini almamış, hiçbir insani değere sahip olmayan, bir hain terör saldırısı ile şehit olduğunu ifade etti.

 

Batman Valimiz DENİZ sözlerine şöyle devam etti:

“Bir insan olarak, bir öğretmen olarak ne yapılması gerekiyorsa onu yapmıştı Şenay öğretmen. Kozluk’ta onu tanımayan, sevmeyen kimse yoktu, işte bu çok güzel bir şey. Hepimiz faniyiz, hepimiz ölümlüyüz, iş arakamızda bunları bıraka bilmek çok önemlidir. Yedi ay gibi kısa bir süre içerisinde bunu başarmak, çok kıymetli. Bize düşen, onun elindeki bayrağı yere düşürmemek. Onun bize hakkını helal edebilmesi için, bu ülkeyi daha ileri götürmek, daha çağdaş bir hale getirmek. Donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip bir nesil yetiştirmek.

 

Vatandan daha kıymetli bir şey yoktur gençler. Ortak değerimiz bu. Etnik yapımız, meşrebimiz ne olursa olsun, mezhebimiz ne olursa olsun ama ortak değerimiz bu vatan toprağıdır. Biz cesaretli bir şekilde, yürekli bir şekilde bu terör örgütünü bitireceğiz. Bunlar piyon çünkü 15 Temmuz’u yapanlar nasıl piyonsa bu Fetöcüler,  PKK terör örgütü de piyon, DEAŞ’ta piyon, hepsi bazıları tarafından kullanılan maşalardır. Bu ülkenin önü kesmeye çalışan, gelişmesini, kalkınmasını istemeyen bazı güçler tarafından önümüze getiriliyor. Ama bu cendereden çıkacağız, nasıl çıkacağız, öğretmenlerimiz sayesinde çıkacağız. Biz burada var isek, vali olarak konuşuyorsam öğretmenlerimiz sayesindedir. İyi ki onlar var. En ücra köylerimizde dahi, 23, 24 yaşlarındaki fidan gibi genç öğretmenlerimizin eğitim aşkını görünce bu ülkeye bir şey olmaz diyoruz. Bu ay yıldızlı bayrak inmez diyoruz. Ezan susmaz diyoruz, hiç susmayacak. Bu al bayrak inmeyecek hangi hainliği yaparlarsa yapsınlar.

 

Bu özel günde Rektörümüze, emeği geçenlere, şehit öğretmenimizi anmaları adına şiir yarışması dolayısıyla teşekkür ediyorum. Katılanlara da teşekkür ediyorum. Ödül alanları da tebrik ediyorum.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm öğretmenlerimize sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Öğretmenler gününü yürekten kutluyorum. Başta başöğretmen Atatürk olmak üzere, şehitlerimiz olmak üzere,  şehit öğretmenlerimizi Rahmetle şükranla minnetle anıyorum.”

 

Tören konuşmalarının ardından 1. Ulusal Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri verildi.

 

1. Ulusal Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması’nda Birincilik Ödülü “Nar Ağacında Al Duvak” isimli şiiriyle Ömrüye KARATAŞ’a Batman Valimiz Ahmet DENİZ tarafından verildi.

 

1. Ulusal Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması’nda İkincilik Ödülü “Bu Çağda Bu Aşk” isimli şiiriyle Mazlum CİHANGİR’e kendisi katılamadığından temsilen Edanur SEVEN’e  Batman Belediye Başkan Vekilimiz Ertuğ Şevket AKSOY tarafından verildi.

 

1. Ulusal Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması’nda Üçüncülük Ödülü “Dostum Vinka” isimli şiiriyle İpek AYDOĞDU’ya kendisi katılamadığından temsilen Sümeyye KEKLİK’e Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ tarafından verildi.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, ödül törenin sonunda 1. Ulusal Şenay Aybüke YALÇIN Şiir Yarışması’nın düzenlenmesinde emeği geçen Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Karakedi Dergisi Editörü Yrd. Doç. Dr. Yusuf ASLAN’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.