Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüzün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

03.12.2017

Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında aldığı bir kararla Dünya Engelliler Günü ilan edilen 3 Aralık, engeli olan bireylerin topluma kazandırılması ve sorunlarının gündeme getirilmesi amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde kutlanmaktadır.

 

Engellilik, yalnızca engeli olan bireylerin ya da ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun olmayıp, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur.

 

Dinimizde, gelenek ve göreneklerimizde yaşlıya, hastaya, garibe, ihtiyaç sahibine yardım etmeyi emretmektedir. Bir devletin huzuru, ancak onu oluşturan tüm bireylerin mutluluğuyla sağlanabilir. Engeli olan vatandaşlarımızın toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumumuzu güçlendirecek ve bizi daha mutlu kılacaktır.

 

Aslında sağlıklı her birey bir engelli adayıdır ve her insan aniden bu hizmetlere muhtaç duruma gelebilir. Engelli kardeşlerimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretmek toplumsal bağlarımızı kuvvetlendirmek oldukça önemlidir. Batman Üniversitesi olarak engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için kampüsümüzü ‘Engelsiz Kampüs’ haline gelmesi için plan ve projelerimizi ona göre hazırlamakta ve uygulamaktayız.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, engeli olan tüm vatandaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini ister, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ederim.